menu
objednat se na PCR testLékařská služba první pomoci

Akce Lékařské služby první pomoci Třeboň pro veřejnost:

Lékařská služba první pomoci Třeboň o.p.s. v roce 2021 za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR absolvovala sérii přednášek v rámci projektu Podpora zdraví, zvyšování efektivity a kvality zdravotní péče

 

V rámci projektu byli žáci základních a středních škol Třeboňského regionu seznamováni s problematikou předlékařské první pomoci. Přednášky na toto téma byly zajištěny řešitelkou projektu, zdravotní sestrou se specializací ARIP a dvěma diplomovanými záchranáři. Přednášek se zúčastnilo 1390 žáků. S pomůckami k neodkladné resuscitaci byly využity následující metody práce: přednáška, powerpointová prezentace, instrukce pro názorné ukázky, kazuistiky, improvizace, diskuze a kontrolní mechanismy pro splnění indikátorů projektu.
Hlavní cíl projektu:
Hlavní cíl našeho projektu je zlepšování úrovně vzdělanosti v oblasti předlékařské první pomoci u žáků základních a středních škol. Tento projekt vychází z povinnosti a potřebné periodicitě vzdělávání v poskytování první pomoci. Kompetence v poskytování první pomoci je jednoznačně podmíněna odbornou přípravou, zkušenostmi a trénováním zdravé sebereflexe každého z nás. Z našich zkušeností jsou v české populaci znalosti v předlékařské první pomoci u laické veřejnosti podprůměrné. Četnost přednášek s praktickou ukázkou a trénováním dovedností vede ke snížení trvale poškozených a úmrtí z důvodu absence znalostí v poskytování první pomoci. Pro záchranu života nestačí mít jen teoretické znalosti. Je třeba promítnout je do praktických dovedností a ty aplikovat v reálné situaci u pacienta.
Cíle projektu:
· Zvýšit úroveň vzdělanosti u žáků základních a středních škol v Třeboňském regionu (Jihočeský kraj) v předlékařské první pomoci.
· Vytvořit základy komunikačních schémat (komunikace mezi zdravotnickými pracovníky a poskytovatele první pomoci například Aplikace záchranka).
· Poskytnout prostor pro praktickou aplikaci získaných poznatků.
· Celkovým cílem je přispět ke zlepšení poskytování laické předlékařské první pomoci.
Dílčí cíl projektu:
Lékařská služba první pomoci Třeboň o.p.s. za přispění Ministerstva zdravotnictví ČR již podobný projekt úspěšně ukončila v roce 2012. V rámci tohoto projektu vznikla edukační brožura s názvem První pomoc jako prevence vzniku zdravotního postižení. Našim dílčím cílem je tuto brožuru za účasti odborného garanta MUDr. Jaroslav Gutvirtha (emeritní vedoucí lékař školicího střediska Záchranné služby Jihočeského kraje) aktualizovat dle platných doporučení Guidelines 2021, které byly aktualizovány začátkem roku 2021 Českou resuscitační radou. Díky edukační brožuře byly modelové situace, kazuistiky a příklady postupů v předlékařské první pomoci dány do přesného časového harmonogramu. Délka jedné přednášky byla v délce 90 minut pro cca 30 žáků. Přednáška byla ukončena kardiopulmonální resuscitací za použití trenažeru ,,Ambumen“ tak, aby se každý žák aktivně zapojil.
Cílová skupina a její případná participace na projektu:
Cílovou skupinou jsou žáci základních a středních škol. Žáci byli aktivně zapojováni do modelových situací, jejichž řešením se prožitkově učí správnému postupu při poskytování předlékařské první pomoci. Absolventi těchto přednášek se budou účastnit při nácviku v poskytování předlékařské první pomoci u žáků nižších ročníku základních a středních škol.
Modelové situace:
  • rozpoznání zdravotního stavu postiženého (zavolat na postiženého, otočit na záda)
  • rozpoznání zástavy dechu a záklon hlavy
  • přivolání záchranné služby (za použití Aplikace záchranka)
  • vysvětlení pojmu TANR
  • zástava krvácení
  • kardiopulmonální resuscitace podle postupů Guidlines 2021 (aktualizované začátkem roku 2021 Českou resuscitační radou)
Působnost projektu:
Jihočeský kraj - školy v Třeboňském regionu a vybraná základní škola v regionu České Budějovice (ZŠ Lišov) a vybraná základní škola v regionu Jindřichův Hradec (ZŠ Stráž nad Nežárkou)
Místo realizace projektu:
Základní školy: ZŠ Sokolská Třeboň, ZŠ Na Sadech Třeboň, ZŠ praktická Třeboň, ZŠ Břilice, ZŠ České Velenice, ZŠ Chlum u Třeboně, ZŠ T. G. Masaryka Suchdol nad Lužnicí, ZŠ Rapšach, ZŠ Majdalena, ZŠ Lomnice nad Lužnicí, ZŠ Lužnice, ZŠ Novosedly Nad Nežárkou, ZŠ Lišov, ZŠ Stráž nad Nežárkou
Střední školy: OA, SOŠ a SOU Třeboň, Gymnázium Třeboň, Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína Třeboň, Integrovaná škola cestovního ruchu Třeboň
Celkem 12 základních škol a 10 středních škol Třeboňského regionu. 1 základní škola z regionu České Budějovice a 1 základní škola z regionu Jindřichův Hradec.
Konkrétní výstupy:
Byly připraveny kontrolní testy. Tyto testy byly zacíleny pro žáky prvního stupně ZŠ, pro žáky druhého stupně ZŠ a pro žáky středních škol. S časovým odstupem pedagog dané školy rozdá žákům opakující test znovu. Díky těmto testům si žáci upevní nabyté znalosti. Tyto testy byly pro nás zpětnou vazbou, že byla naše přednáška srozumitelná a věcná. Výsledky testů byly projevem úspěšnosti a hodnotí indikátory projektu.
Udržitelnost:
Díky inovované edukační brožuře si budou žáci připomínat správné postupy v předlékařské první pomoci podle doporučených postupů Guidlines 2021 a edukovat tak v dalším školním roce u mladších ročníků základních a středních škol. Těmito opakovanými přednáškami se zvyšuje úroveň vzdělanosti u žáků základních a středních škol v předlékařské první pomoci. Snižuje se tak počet závažných důsledků úrazů a možných trvalých postižení obyvatel.
Efektivita vynaložených finančních prostředků:
Finanční prostředky byly využity k přednáškám pro 1390 žáků Třeboňského regionu a to 612 žáků prvního stupně základních škol ve 21 třídách, 475 žáků druhého stupně základních škol ve 20 třídách a 303 žáků středních škol v 10 třídách ve vybraných 14 základních školách a 4 středních škol. Vydáním 1500 ks inovované edukační brožury a 1500 ks kalendáříku, které budou součástí proškolování laické populace u žáků základních a středních škol v předlékařské první pomoci budou splněny indikátory vynaložených finančních prostředků projektu. Získané znalosti u žáků budou ověřeny v rámci zpětnovazebních testů. Díky zvýšení úrovně vzdělanosti u žáků základních a středních škol v předlékařské první pomoci se sníží počet závažných důsledků úrazů a postižení obyvatel.
Lékařská odborná garance projektu:
MUDr. Jaroslav Gutvirth (emeritní vedoucí lékař školicího střediska Záchranné služby Jihočeského kraje)
Další důležité informace k projektu:
Přednášející zdravotní sestry mají zkušenosti s realizací preventivních programů v Třeboňském regionu. Preventivní programy zaměřené na předlékařskou první pomoc, prevenci úrazů ale i přednášky pro předškolní děti v mateřských školkách mají velmi kladnou odezvu u široké laické veřejnosti.
Obhájené projekty za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR:
-Výchova k předlékařské první pomoci jako prevence trvalého poškození zdraví (2012)
Rozhodnutí číslo: ZSS/PVP/238/321/12
-Systémová prevence dětských úrazů spojených s vodou (2016)
Rozhodnutí číslo: OZS/4/4113/2016
-Praktický nácvik první pomoci pro děti předškolního a mladšího školního věku (2019)
Rozhodnutí číslo: OKR/1/4113/2019
 

V roce 2019 se LSPP Třeboň podařilo uskutečnit projekt: "Praktický nácvik první pomoci pro děti předškolního a mladšího školního věku"Projekt podpořilo Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci programu Péče o děti a dorost.

 

V rámci projektu se uskutečnila série přednášek v mateřských školách a na základních školách u dětí do 10 let. Tyto přednášky byly zajištěny zaměstnancem Záchranné služby Jihočeského kraje - diplomovaným záchranářem. S pomůckami, jako loutka marioneta Martinka (zapůjčena spolkem loutkového divadla Třeboň), obvazovým materiálem a resuscitačním modelem Ambumen (zajištěny společností Lékařská služba první pomoci Třeboň o.p.s.) jsou děti zábavnou metodou seznámeny se základní laickou první pomocí. Hlavním cílem je těmito vzdělávacími prezentacemi praktického nácviku první pomoci přispívat k její osvětě a seznamovat děti s následky možného postižení. Každé téma je probíráno s důrazem na jeho praktickou využitelnost, komunikaci se zdravotnickým personálem a poskytovatelů první pomoci. Výuka vychází z pojetí, kdy témata zaměřená na poskytování první pomoci vedou ke snížení počtu trvale poškozených.

Loutka marioneta Martinka seznamuje děti s jednotlivými postupy při poskytování první pomoci na krátkých příbězích. Do předvádění postupů při poskytování první pomoci jsou děti aktivně zapojovány.

 

 

 

 

Lékařská služba první pomoci Třeboň o.p.s., pod vedením ředitele a odborným zástupcem společnosti prof. MUDr. Milošem Velemínským CSc., pokračuje v přednáškách předlékařské první pomoci v rámci  programu Ministerstva zdravotnictví ČRProjekt s názvem “Výchova v předlékařské první pomoci, jako prevence zdravotního postižení” byl v dubnu 2012 Ministerstvem zdravotnictví ČR schválen.

Návaznost projektu rozhodnutí MZ ČR ZSS/PVP/238/321/12

 

Metoda výuky předlékařské první pomoci:

 

      • přednáška s praktickou výukou

      • tištěná propagace - první pomoc ve formě edukační brožury

 

Metodika výuky předlékařské první pomoci:

 

      • seznámení s integrovaným záchranným systémem  
      • vysvětlení pojmu TANR
      • život ohrožující stavy
      • nejnovější postupy v kardiopulmonální resuscitaci podle Guidelines 2015
      • laická první pomoc při závažných stavech
      • laická resuscitace

Praktický nácvik - kardio - pulmonální resuscitace (AMBU Man – model W)

Kontakty

 

Palackého nám. 106/I
379 01 Třeboň